E-ticaret’in Avantaj ve Dezavantajları

E-ticaret’in Avantaj ve Dezavantajları

Bir çok insanın hala aklında soru işareti olan e-ticaret ne kadar güvenli? Özellikle bu kanıyı yıkmak çok önemli. Günümüzde e-ticaret kredi kartı işlemlerinin neredeyse yarısını oluşturuyor olmasına rağmen hala güvenemeyen hala bu konuda sahtekarlık yapmak isteyen o kadar fazla insan buluyor ki. Hazırladığınız siteniz ile ve işleyişiniz ile bu kanıyı kırmanız gerekmektedir.

Avantajları

  • Sürekli açık olan bir işletme; e-ticaret özellikle yılın 365 günü, 24 saat faaliyet göstermesi. Bu sayede günün her saati satış yapabilme özgürlüğüne kavuşuyorsunuz.
  • Maliyetler; aynı bir dükkan gibi işleyen bir e-ticaret sitesi kurmak fiziksel bir mağaza açmaktan çok daha ucuza gelmektedir. Fizik mağazada aylık sabit giderlerinizin olduğunu düşünürsek e-ticaret sitesinin yayımda kalması yıllık yenileme ücretleri ile sağlanmaktadır.
  • Tüm illere satış imkanı; fiziki bir mağaza açtığınız zaman sadece o çevreye hizmet sunabilirken e-ticaret ile ülkemizin tüm illerine satış imkanı sunabilirsiniz. Hatta kargo ile yapılan anlaşmalar sayesinde yurt dışına bile satış imkanı sağlayabilirsiniz. Özellikle de satacağınız ürün gam’ınız ile bulunduğunuz çevrede pek talep görmeyebilirsiniz. Yalnız internet üzerinden ürünlerinizi araştıran kullanıcıların sizi bulmalarını ürünlerinizi satın almalarını sağlayabilirsiniz. Buna en güzel örnek eBay’ın ilk sattığı ürünün bir koleksiyoncuya bozuk lazer satması gösterilebilir. Kullanıcının “ben bozuk lazer koleksiyonu yapıyorum” cevabı hangi ürünü nereden talep geleceği konusunda sizin bir uğraşa girmeden ürünlerinizi pazarlamaya çalışmanız.

Dezavantajları

  • Dezavantaj olarak fiziki mağazalara oranla müşteri ile birebir diyalog kurma eksikliği en başta gelmektedir. Kıyafet mağazalarındaki satış elemanları size ne kadar yakıştığı kesinlikle almanız gerektiğini söyleyip size ürünü satabilirler, ama e-ticaret’te böyle bir şansınız yoktur.
  • Dezavantaj olmasına rağmen avantaja çevirebilir konu ise ürünler hakkında arkadaşlarından fikir alma. Alışverişe giderken bir arkadaşınızla gidip onun fikrini alabiliyorsunuz, e-ticaret’te ise bu tarz bir işlem yapılmamaktadır. Yalnız sosyal ağları kullanarak ürünler hakkında arkadaşlarından fikirler alabilirsiniz.
  • Deneme seçeneğinin olmaması; e-ticaret’te aldığınızı ürünün deneme seçeneğiniz yoktur. Son zamanlarda bazı e-ticaret firmaları deneyin değiştirin seçenekleri ile bu dezavantajı avantaja çevirmek durumundadır. Yalnız daha küçük işletmeler için bu ekstra kargo maliyeti olacaktır.
  • Uzum kargo ve temin süresi; e-ticaret’te insanların en çok sevmedikleri konulardan birisi kargo beklemektir. Bir çok sipariş bu yüzden iptal edilmektedir. En büyük dezavantaj olarak bu gösterilebilir, Yalnız stoklu çalışmak, ürün satıldıktan kısa bir süre sonra kargoya teslim etmek gibi bir çok konuyu göz önüne alarak mümkün olduğunca en kısa zamana indirebilirsiniz.
  • Güven problemi; özellikle ülkemizde bazı insanların hala güven problemi yer almaktadır. Gazete ve televizyonlarda farklı ürün gönderme gibi haberlerin yer alması da kazanılacak bazı kullanıcıların güvenmemesine sebep olmaktadır. Güven problemi de aslında güvenli ve bu işi ticaret olarak yapan sitelere karşı olmamasına karşın bazı kişiler tarafından sürmektedir. Kendimde 3 tane e-ticaret sahibi olarak bu tarz güvenmeyen kişilerin iade ve sorunlarla bir ticaret gerçekleştireceklerinden zaten e-ticaret’ten alışveriş yapmamaları her iki taraf için daha iyi olmaktadır.

Bunun gibi bir çok madde daha sayabiliriz, yalnız dezavantaj gibi görünen bir çok özellikle giderilebilecek konular olması, avantaj konularının da daha kolay ve hızlı bir ticaret gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelmesinden dolayı tavsiyem bir çok iş ve site açısından geç kalınmış gibi görünse bile hala neresinden dönerseniz kar sayıp bir an önce bir tarafından bulaşmanız gerekir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.